Ana sayfa

Forum

İstatistik

Raporlarımız

Kanun Teklifimiz

Basında ÖğrenciAffı

Chat

İletişim

Linkler

Sitemiz 179 defa ziyaret edilmiştir

 

 

Haberler

Öğrenci affı için sanal mücadele

13.11.2004

ABBAS GÜCLÜ : Öğrenci affı neden gecikiyor?

27 Kasım 2004

Hükümet ile YÖK arasında af krizi

27 Kasım 2004

YÖK Genel Kurulu: 'Öğrenci affı uygun değil'

26 Kasım 2004

Öğrenci affı için şartlar oluşmalı

27 Kasım 2004

Bütün Haberler

 

Telefon Numaraları

Kadir : 0543 558 00 01

Uğur : 0544 664 02 25

Hakan : 0535 370 63 65

Ufuk : 0532 365 28 99

ilker : 0536 869 84 72

ÖNEMLİ DUYURULAR

BAŞARDIK

2005-02-24

BAŞARDIK

Üniversitelerden 29 Haziran 2000 tarihinden itibaren her ne sebeple olursa olsun atılan veya kendi isteği ile ilişiği kesinlere yeni haklar getiren yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

 

 

 

Yasaya göre, yükseköğretim kurumlarının hazırlık ve diğer bütün sınıflarında ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim yapan öğrencilerden 29 Haziran 2000 tarihinden itibaren -kendi isteği ile ilişiği kesinler dahil- her ne sebeple olursa olsun atılan öğrencilere, ilişiklerinin kesilmesine neden olan bütün dersler için bir öğretim yılı devam ve 3 sınav hakkı verilecek. Öğrenciler, daha önce başarısız oldukları dersler programdan çıkarılmış ise bu derslerin yerine kurumlarınca belirlenecek başka derslerden sınava girecekler. Bu sınavlarda başarılı olmaları halinde öğrenciliğe intibakları yapılacak. Uygulamalı eğitim-öğretim yapan okullardan ayrılan öğrencilere devam edemedikleri dersler ve uygulamalar için devam imkanı sağlanacak. Bu öğrenciler için öngörülen sınav süreci, ilgili yönetmeliklerdeki devam şartını tamamladıktan sonra başlayacak. Kabul edilen önerge ile de sınıf geçme sistemi uygulayan yükseköğretim kurumlarında en çok üç dersten başarısız olup bir üst sınıfa geçemeyen öğrencilere üst sınıfa devam etme ve alt sınıfta başarısız oldukları dersler için 3 sınav hakkı tanındı. Not ortalaması sebebiyle sınıf geçemeyen öğrencilere bir üst sınıfa devam etme ve istedikleri üç dersten not yükseltmek için bir sınav hakkı getirilirken, mezun olamayan öğrencilere de istedikleri üç dersten not yükseltmek için bir sınav hakkı verildi. Yükseköğretim Kanunu'nda öngörülen azami öğrenim sürelerini doldurduktan sonra kurumları ile ilişiği kesilen öğrencilere ise alamadıkları dersler için bir defaya mahsus olmak üzere bir yıl devam etme ve sınav hakkı verilecek. Başvuru süreleri içinde askerlik zamanı gelmiş olanlar, teklifin öngördüğü hakları kullandıkları takdirde tecilli sayılacak. Halen askerlik görevini yapmakta olanlar, terhislerinden sonraki 2 ay içinde müracaat edebilecek. Gözlem altında veya tutuklu bulunanlar, bu durumlarının sona ermesini izleyen 2 ay içinde başvurdukları takdirde haklarını kullanabilecek.

YÖK'ÜN SEVİYE TESPİT SINAVI- Genel Kurul'da verilen bir önerge ile yurtdışındaki fakültelerden diploma alıp denklik için YÖK'ün yaptığı Seviye Tespit Sınavı'nda başarısız olan öğrencilere bir sınav hakkı tanındı.

LİSANSÜSTÜ EĞİTİM- Kanun, lisansüstü öğrenim görürken ilişikleri kesinlere de çeşitli haklar getiriyor. Buna göre, 29 Haziran 2000'den teklifin yasalaşıp yürürlüğe girdiği tarihe kadar her ne nedenle olursa olsun kurumları ile ilişiği kesilen lisansüstü öğrencilerine başarısız oldukları dersler ve yeterlilik için iki sınav hakkı, yüksek lisans öğrencileri için bir yıl, doktora öğrencileri için 2 yıl tez hazırlama süresi verilecek. Doktora yeterlilik sınavına girebilmek için yabancı dil sınavında başarısız olanlara da iki sınav hakkı tanınacak. Sanatta yeterlilik ve tıpta uzmanlık alanlarında başarısız olanlara başarısız oldukları derslerden laboratuvar veya uygulamalı derslere devam ve eksik rotasyonlarını tamamlamaları koşuluyla iki sınav hakkı tanınacak. Getirilen düzenlemelerden yararlanmak isteyen öğrenciler, kanunun yayımı tarihinden itibaren 2 ay içinde ilgili yükseköğretim kurumuna başvuracak. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, teklifin kabulünden sonra, yarın saat 14.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Yazan : Öğrenciaffi.net

BASBAKANIMIZIN KESIN EMIR VAR

2005-02-23

  BASBAKANIMIZIN KESIN EMRİ VAR : Bugün bu yasa gececek  bu yüzden vekillerimizin çogu oylamaya katılmak için duyarlıklık göstermis ve kulislerde oylamanın gelmesini bekliyorlar.  Hepsine teşekkur ederiz...  Tekrardan bizleri hayata bağlayacak olan bu yasanın bir an önce meclis genel kuruldan sevk edilmesi umuduyla

CHP  li Sayın Ali topuz un bu sert ve hoş olmayan eleştirileri biz gençlerin yüreklerinden asla silinmeyecek bir yara bırakmıştır.  

SAYIN ALI TOPUZ :   ACABA SİZİN EVLADINIZ BİZİM YERİMİZDE  OLSAYDI BU SEKİLDE DÜŞÜNÜRMÜYDÜNÜZ. ( Sadece Ali TOPUZ ' a degil bu sitemimiz , COK DEGERLİ REKTORLERİMİZ DE  VAR.)

Ali Topuz

 

BİZE BAŞINDAN SONUNA KADAR DESTEKLERİNİ ESİRGEMEYEN EĞİTİM-SEN   VE EĞİTİM-BİR-SEN'E  

ALİ AYDINLIOĞLU'NA (Akp)   

MUHARREM İNCE 'YE (Chp) 

ÜMMET KANDOĞAN ' A (Dyp) 

ASIM AYKAN'A (AKP)

GAZETELERİNDE BİZLERE DESTEK VEREN YAZARLARIMIZA

YAZILARI İLE DESTEKLEYEN ARAŞTIRMACI EKONOMİST YAZAR HASAN YAŞAR ÖZFİDAN'A

VE TÜM DİĞER DESTEKLEYENLERE

TEŞEKKÜRÜ  BİR BORÇ BİLİRİZ. SİZLERİ HİC UNUTMAYACAĞIZ.

 AF BEKLEYEN ARKADASLARIN SÖZCÜSÜ VE SİTE KURUCUSU

 KADİR YILMAZ 

Dipnot : Üniversitelerden ilişiği kesilmiş olan bizlere sordunuzmu neden ilişiğin kesildi piskolojin nasildi sadece ilişik kesilmede bizemi suç bulunuyor Acaba Sistemin hic sucu yokmu ???

Yazan : Kadir